Menu

Krewny Gekona

„Świat mnie nie rozumie, a ja znów nie rozumiem świata. Dlatego wycofałem się z życia” Paul Cézanne

Czytanie nie boli

krewnygekona

"Kiedy się człowiek czymś interesuje, to książki przychodzą do niego.

Książka poleca książkę". Zbigniew Herbert

 

42% Polaków przeczytało w 2014 roku choć jedna książkę. "Powiało optymizmem" pisze jeden z dzienników. A ja czytając raport zastanawiam się cóż takiego optymistycznego jest w tym fakcie? Przecież to oznacza, że 58% Polaków nie przeczytało ani jednej książki! Jeśli dodamy do tego inną ważną informację wynikającą z raportu o czytelnictwie w Polsce, że 19 milionów Polaków powyżej 15 roku życia w 2014 roku nie przeczytało nawet jednego, małego fragmentu jakiejkolwiek książki to nie optymizmem lecz grozą tu wieje!

Dziewiętnaście milionów ludzi. Jak wyliczyłem to tyle, ilu mieszkańców mają cztery europejskie kraje: Dania, Bułgaria, Finlandia i Łotwa razem wzięte! To przecież prawdziwe morze ludzkich głów, którym nie było dane dowiedzieć się czegoś ciekawego, poznać życia innych, być może zadać sobie trudnego pytania, na które ktoś gdzieś już próbował odpowiedzieć; zrozumieć prawdziwych ludzi mieszkających tysiące kilometrów stąd lub też poznać tych wymyślonych, którzy dają nam pretekst do zastanowienia się nad sobą samym i nad światem.

oldbooks

Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy

Jestem przeciwnikiem skrajności i nie uważam, że wszyscy ci nieczytający obywatele naszego kraju z całą pewnością są zupełnie wykluczeni z kultury. Myślę, że być może są wśród nich tacy, którzy nie czytają, ale przynajmniej czasem pójdą do kina lub może zobaczą "dobry film" w telewizji (i nie ma tu na myśli "Szpilek na Giewoncie" czy "M jak Miłość"). Być może są wśród nich tacy, którzy nie czytają książek, ale słuchają za to audiobooków lub chodzą do teatru. Być może! Choć wydaje mi się, że rzadko kiedy traktujemy naszą obecność w kulturze wybiórczo. Ciężko mi uwierzyć, że ktoś kto w ogóle nie czyta, pasjonuje się teatrem lub operą! Mogę sobie wyobrazić osobę, która namiętnie w drodze do pracy słucha audiobooków, ale poza tym absolutnie nie odczuwa potrzeby kontaktu ze słowem drukowanym (myślę tu także o książkach dostępnych do czytania w wersjach na tablety). Mogę sobie wyobrazić, ale nie jest to łatwe!

booksUmberto Eco - "Kto czyta książki, żyje podwójnie"

Żyjemy w świecie kolorowych obrazków, które w dodatku migają nam przed oczami tak szybko, że nie tylko nie ma czasu na chwilę refleksji, ale nawet nie do końca rozumiemy co to było. Zapominamy i biegniemy dalej. Tym większa to szkoda, gdyż jak powiedział Umberto Eco "kto czyta książki, żyje podwójnie".

Kate Bush - "Wuthering Heights": [https://www.youtube.com/watch?v=BW3gKKiTvjs]

© Krewny Gekona
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci