Menu

Krewny Gekona

„Świat mnie nie rozumie, a ja znów nie rozumiem świata. Dlatego wycofałem się z życia” Paul Cézanne

Muzeum magnetofonów

krewnygekona

"Panta rhei". Heraklit z Efezu.

Odchodzące w zapomnienie przedmioty czy technologie, które jeszcze nie tak dawno temu wydawały się być "szczytem techniki", a ich posiadanie było pragnieniem wielu z nas, uzmysławiają nam z jednej  strony jak wielki jest potencjał ludzkiego umysłu, jak świat dookoła nas szybko się zmienia, a z drugiej strony zaś skłaniają do smutnej refleksji na temat przemijania.

Wziąłem kilka dni temu do ręki zapomnianą i zakurzoną kasetę magnetofonową. Leżała sobie na półce tak dalece nikomu do niczego nie potrzebna, tak bardzo niewidoczna i zapomniana, że aż nie godna uwagi, by skoncentrować się na niej choćby po to, by po prostu wyrzucić ją do kosza.

kaseta

Trzymając w ręku to "cudo" przypomniałem sobie jak cennym przedmiotem była taka kaseta. To na nich właśnie nagrywałem co lepsze piosenki z listy przebojów Programu Trzeciego prowadzonej wieki temu przez Marka Niedźwiedzkiego. Kasety te były synonimem innego, lepszego świata pozwalając posiadać na własność muzykę dostępną tylko w te pamiętne piątkowe wieczory.

Kiedy pojawiły się płyty CD czas kaset minął bezpowrotnie. Podobnie zresztą jak płyt winylowych, które wraz z kasetami były w domu każdego nastolatka. Zniknęły magnetofony (kultowe Grundingi i Kasprzaki) zniknęły też gramofony. Nie były nikomu do niczego potrzebne, gdyż pojawiły się w ich miejsce płyty CD i odtwarzacze CD, które zastąpiły także walkmany! Tak, tak, walkmany!... Z dzisiejszej perspektywy to już "prehistoria", a jeszcze kilkanaście lat temu...  Płyty CD wyparły i kasety i winyle i wydawały się mieć przed sobą świetlana przyszłość. Dziś tymczasem nikt już nie słucha na ulicy muzyki z CD-mana. Ludzie, co to takiego? Nosimy przecież przy sobie odtwarzacze mp-3 lub mp-4, które są i wygodniejsze i mieszczą więcej muzyki, niż jedna płyta CD.

To samo co z kasetami magnetofonowymi stało się z kasetami video. Kto dziś jeszcze pamięta te setki wypożyczali kaset video porozrzucanych na niemal każdej ulicy większości miast i miasteczek? Można powiedzieć, że niemal tak szybko jak się pojawiły, tak samo szybko zniknęły. Wszystko to o czym pisze, wydarzyło się za życia raptem jednego pokolenia. Pamiętamy jak pojawiły się w naszym życiu magnetowid i kaseta VHS, pamiętamy jak marzyliśmy o tym, aby je posiadać, a dziś widzimy jak na naszych oczach odeszły do muzeum techniki i telekomunikacji, stając się nikomu do niczego nie potrzebne.

Magnetowid, kaseta video, dyskietka? Po co to komu w czasach cyfrowej telewizji i internetu? Świat zmienia się na naszych oczach w niesamowitym tempie, tak szybko i nieustająco, że szkoda tylko, iż któregoś dnia nie będziemy już mogli kolejnych zmian oglądać.

Pink Floyd - "High Hopes": [https://www.youtube.com/watch?v=BGBM5vWiBLo]

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Krewny Gekona
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci